Mióta világ a világ, a gyermekek figurákkal, babákkal játszanak. A baba nélkülözhetetlen eszköz a gyermekek szocális és érzelmi fejlődéséhez. Szerepelnek szerepjátékokban, a gyermek elpróbálhatja, mlyen apának, anyának lenni, milyen érzés gondoskodni valakiről, vagy éppen tanítani a babáit. A felnőtteket utánozva eljátssza azokat a helyzeteket, amelyeknek a valóságban ő is résztvevője. A babákkal való játék közben megtapasztalja egy szituációban a másik oldal szerepét, megéli az érzéseket. Ez fontos ahhoz, hogy tisztában legyen a saját, és át tudja érezni a másik ember érzéseit, motivációit és a helyzetben betöltött szerepét. Elpróbálja a konfliktus megoldási módokat. Minden gyermeknek, fiúknak és kislányoknak egyaránt szükségük van babákra, figurális játékokra.
Már a régi időkben is nagyon kreatívan, sok féle anyagból készítettek babát a gyermekeknek.
A szerény körülmények között élő gyermekek sokszor maguk készítették el a saját babájukat a természetben, vagy a ház körül megtalálható anyagokból. Ezek közül néhányat felsorolok, a teljesség igénye nélkül, belinkelve néhány olyan oldalt, ahol részletesebben foglalkoznak egy-egy témával.
Csuhé: a kukoricacsövet beboríró leveleket megszárítják, és ebből készítik a csuhébabát. A csuhé felhasználását művészi szintre lehet fokozni. Egy egyszerűbb baba elkészítését mutatja ez a blogbejegyzés. (Katt a linkre.)
Papírmasé baba. A papírmaséban nagyon sok lehetőség rejlik, mint azt a lenti képen is láthatod. Viszonylag egyszerű technika, türelemmel és kreativitással csodálatos tárgyakat, figurákat készíthetünk belőle. A technikájáról itt találhatsz leírást és néhány ötletet.
Fából készült babák: ezekhez speciális szerszámok, gépek, eszterga kell, házilag nehezen elkészíthetők. Érdekességként ajánlom a képen látható, művészi jellegű, japán fababa elkészítéséről készült videót.
Ha szeretnénk, megpróbálkozhatunk a faragással is.
Fából jellemzően nem gyermekeknek szánt babát készítenek, hanem például marionett bábukat.
Fonalbaba: Ha sok maradék fonal halmozódott fel otthon, kedves időtöltés lehet a gyerekekkel fonalbabát készíteni. Ime, egy blogbejegyzés, mely ötleteket adhat.
Baba vadgesztenyéből…. ősszel, geszetenyeéréskor kihagyhatatlan játék a gyerekekkel. A lényeg az elkészítésén van, nem a vele való játékon.
Horgolt, kötött amigurumi babák – horgolás vagy kötés tudást igényel. Pamut alapanyagú, nem szöszölődő fonalból készítsük (Pl. Catania tökéletes, de bármelyik jó minőségű fonal jó hozzá.) Mintákat, leírásokat tömegével lehet kapni vagy ingyen találni az interneten. Én sok amigurumi figurát készítettem már, leírások nélkül. Magam próbálgattam… izgamas feladat.
Textil babák:
Ez a terület az, ahol én igazán otthonosan mozgok! Milyen anyagból varrjunk babát?
Általánosan elmondható, hogy kizárólag jó minőségű, természetes alapanyagú textilt használjunk a gyermekeinknek szánt játékokhoz. Abból is a jobb minőségűt, amelyből a festékanyag nem oldódik ki akkor sem, ha a gyermek szopogatja.
Semmiképpen ne használjunk olyan, használtan vett textilt, aminek az a jellegzetes „kínai piac” szaga van. Lehet, hogy természetes alapú, de olyan vegyszerekkel készült, ami veszélyes lehet a gyermek egészségére.
Pamut, vagy lenvászonból készült babákhoz használt anyagot felhasználás előtt avassuk be, azaz áztassuk be forró vízbe fél órára (míg ki nem hűl a víz). Ekkor az anyag a hő hatására kicsit összemehet. A vízből kivett textilből nyomkodjuk ki a vizet (ne nagyon csavargassuk, hogy ne gyűrődjön meg), majd terítsük ki száradni. Száradás után, szabás előtt vasaljuk simára az anyagot.
Most már elkészíthetjük a megtervezett, megálmodott játékot, babát. Nem kell attól tartanunk, hogy a játék mosás közben eldeformálódik, hiszen ennél jobban már nem fog összemenni az anyag.
Nagyon kedveltek a gyermekek körében a plüss anyagból készült babák, játékok. A plüss jó minőségű, puha. Mivel nem nyúlik nagyon, ezért a belőle készült játék vagy babaruha használat és mosás után is megtartja a formáját, megőrzi a színét. A plüss anyag nem kapható minden méteráru boltban, de kis utánajárással beszerezhetjük.
A plüss anyagot én nem szoktam beavatni, a tapasztalatom szerint nem megy össze mosáskor.
Készíthetünk babát, játékot csak plüss felhasználásával, vagy úgy is, hogy a baba fejét vászonból, a testét plüssből készítjük. Ha feliratkozol a Hírlevelemre, három plüssből készülő baba ingyenes leírását kapod meg! Ezek nagyon egyszerű babák, pici gyerek első babájának alkalmas. Nagyobb gyereknek inkább a komolyabb babákat ajánlom…
Nagyon szépek a waldorf baba fejű, plüss testű babák, manók is. Ezeknek a fejéhez speciális anyagot használunk. Erről szól a következő fejezet…
Waldorf babák és waldorf jellegű babák:
A waldorf baba és waldorf jellegű baba csupán annyiban különbözik, hogy más az arckifejezése. A waldorf baba arca nem tükröz érzelmeket, vonásai egyszerűek. Ha a baba mosolyog, az már nem tekinthető “waldorf babának”, inkább waldorf jellegű babának nevezzük, mert a test elkészítése megegyezik a waldorf technikával.
A waldorf jellegű babák elkészítéséhez használhatunk méteráru boltban kapható testszínű rugalmas pamutdzsörzét. Én az első babáimhoz még ilyen anyagokat használtam, de nem voltam teljesen elégedett az eredménnyel. Ekkor néztem utána és találtam rá arra az alapanyagra, amelyet speciálisan babatest és fej elkészítéséhez gyártottak.
Miután ezzel megismerkedtem, nem volt kérdés, hogy kizárólag melyik anyagot használom. Az alábbi képen összehasonlíthatod a két féle anyagból készített babákat. Figyeld meg, hogy míg a pamutdzsörzés baba nyaka ráncolódik, a speciális anyaggal készített baba fején az anyag ránc nélkül kifeszül.
A speciális babatest anyag külföldről: Svájcból vagy Németországból származik. Nagy gondossággal, vegyszer felhasználása nélkül, úgynevezett OkoTex 100 standard alapján készült, mely lehetővé teszi, hogy csecsemők is érintkezhessenek vele huzamosabb ideig. A világ leghíresebb babakészítői is ezzel az anyaggal dolgoznak.
Két típusa létezik. Az elsőt a baba fejének készítéséhez használjuk: egyfalú dzsörzé anyag (mindkét oldala egyforma), nagyon rugalmas, de nem foszlódik, nem szalad fel. Remekül tisztítható.
A második a baba testének anyaga: kétfalú dzsörzé (különbözik az anyag színe és viszája. Ez nagyon erős, jól bírja a feszítést, amit a babatest keményre tömése eredményez. Nem deformálódik, nem foszlik, nem szalad fel. Jól tisztítható.
Mindkét anyag több színben kapható: natúr színben, kicsit sötétebb, világos karamell színben és sötétbarnában.
Ezen a weboldalon komoly segítséget kaphatsz a waldorf babák és waldorf jellegű babák elkészítéséhez. A Gledita Kreatív Füzetekben található részletes oktatóanyagon kívül három méretben, két féle színben alapanyag csomagokat is találsz. Ha személyesen tanulnál tőlem (Varga Edit) babát készíteni, jelentkezhetsz a Gledita Kreatív következő baba készítő tanfolyamára.
Arról, hogy mivel töltsd a babát, milyen tűt, cérnát, fonalat használj a babakészítéshez, és még sok kérdésről a következő blogbejegyzésekben fogok írni.
Iratkozz fel a Hírlevelemre, hogy elsőként értesülj az újdoságokról!
Kövesd a Gledita Kreatív Facebook oldalát is!
Köszönöm, nagyon hasznos volt ez a kis összefoglaló. További sikereket kívánok!
Kedves Varga Edit!
Nagyon hasznos az összefoglaló, már csak az érdekelne, honnan lehet beszerezni ezt a speciális dzsörzé anyagot itthon? Köszönöm Helga
Szia Gledita!
Nagy Viktória vagyok. Már feliratkoztam a hírleveledre. Ha már megy a baba varrás, szeretnék majd karakter babákat is készíteni. Meg tudnád mondani, hogy mi a neve a festéknek, amit a szemekhez, szempillákhoz használnak. És azt szeretném még tudni, hogy milyen keményre kell tömni a baba testét és a fejét.
Válaszodat előre is köszönöm.
Nagy Viki
Kedves Viki!
A karakterbabák készítése nagyon izgalmas, összetett feladat. Gratulálok hozzá! A festék kérdésben nem tudok neked tanácsot adni, mert én mindig hímzem a babáim szemét-száját.
A keménységről: a baba fejét nem tömöm, hanem a waldorf-baba technikával készítem. Azt szoktam mondani a tanítványoknak, hogy keményebb legyen, mint egy szivacs labda, de puhább, mint egy teniszlabda. Ha eljösz hozzám tanfolyamra, meg is mutatom, illetve az babakézítő oktatóanyagban is nagyon részletesen leírtam.
A babák végtagjait én viszonylag keményre szoktam tömni, hogy formatartóbbak legyenek. A testüket kicsit puhábbra hagyom.
Szeretettel üdvözöllek: Edit (Gledita)